סוגי פסוריאזיס ודרכי הטיפול בהם

הפסוריאזיס הינה מחלת עור כרונית הנובעת בין היתר על רקע גנטי. יחד עם זאת, המחלה עלולה לפרוץ כתוצאה מפעילות לקויה של המערכת החיסונית בגוף. תסמיני המחלה כוללים את הופעתם של פצעים ונגעים יבשים ואדומים על גבי העור. נגעים אלו מכוסים ברוב המקרים בקשקשים בגוון לבן וכסוף והם מופיעים לרוב באזור הקרקפת, הברכיים, מרפקי הגוף, החזה והבטן.

אילו סוגי פסוריאזיס קיימים?

המחלה מתאפיינת במספר סוגים שונים של פסוריאזיס, כאשר המכנה המשותף לכולם טמון בעובדה שעדיין לא פותחה תרופה לפסוריאזיס המסוגלת למנוע את התפרצות המחלה. רוב התרופות והטיפולים המיועדים לחולי פסוריאזיס נועדו לצרכי העלמת התסמינים ולצרכי הפחתת הכאב ותחושת הגדר הנלווית להם. יחד עם זאת, בשנים האחרונות החל להיות מיושם טיפול ביולוגי בפסוריאזיס היכול להפחית בצורה משמעותית את תדירות התפרצות המחלה בקרב החולים.

בין יתר סוגי הפסוריאזיס הקיימים תוכלו למצוא את ה-פאלק הידוע בשם המקצועי כפסוריאזיס וולגריס. סוג זה של פסוריאזיס נחשב לסוג הנפוץ ביותר והוא מופיע ברוב המקרים על גבי הקרקפת ומפרקי הגוף השונים. סוג נפוץ נוסף של פסוריאזיס הוא פסוריאזיס מסוג אינברסה שבו הקשקשת מופיעה בעיקר באזורים הפנימיים של הגוף ובקפלי בית השחי, הטבור ואזור המפשעה. כ-30% מחולי הפסוריאזיס עלולים לסבול מפסוריאזיס מסוג ארתתריטיק המלווה בדלקת פרקים. פסוריאזיס זה נחשב לאחד מסוגי הפסוריאזיס הקשים ביותר והוא מצריך טיפול תדיר וקבוע. סוג קשה נוסף של פסוריאזיס הוא פסוריאזיס אריתרודרמה ובו כל הגוף מתמלא בנגעי פסוריאזיס.

דרכי הטיפול בפסוריאזיס נקבעים בהתאם לסוג הפסוריאזיס ממנו סובל המטופל ובהתאם להיקף הנגעים המופיעים על גבי העור עם התפרצות המחלה. דרכי הטיפול השונות כוללים בין היתר טיפול תרופתי באמצעות תרופה לפסוריאזיס, טיפול באמצעות קרמים ומשחות, טיפולי אקלים בים המלח, טיפול באמצעות טיפול ביולוגי לפסוריאזיס, טיפול באמצעות שינוי באורח החיים (תזונה, ספורט וכו) ודרכי טיפול נוספים המותאמים לכל מטופל באופן פרטני. הטיפול הביולוגי בפסוריאזיס מהווה פריצת דרך רפואית בכל הנוגע בטיפול במחלות פסוריאזיס קשות וחמורות, כאשר מטרת הטיפול היא להפחית ככל הניתן את הפעילות הדלקתית המוגברת הנלווית לסובלים ממחלות פסוריאזיס קשות. הפעולה הביולוגיות מתרחשת בתוך הגוף באמצעות הרס של תאי עור נגועים בפסוריאזיס. יעילות הטיפול הביולוגי הוביל לכך שיותר ויותר חולי פסוריאזיס הסובלים מפעילות דלקתית מוגברת פונים לדרכי הטיפול הביולוגי  ורבים מהם מצליחים להפחית באופן משמעותי את התפתחותן של דלקות מוגברות ואת תסמיני המחלה.

 

 

 

צולחים את ההיריון

אחת מהמצוות החשובות ביותר עבור העם היהודי היא פרו ורבו ולא בכדי. הצורך ויש לומר אפילו ההכרח בהמשך קיומו של העם היהודי, חשוב וגדל מיום ליום. אך, האם קיום המצווה המדוברת קליל ואינו מפחיד כלל? התשובה לכך היא בהחלט לא ועבור נשים רבות, הפחד מהיריון אף מונע מהן להיכנס להיריון או גורם להן לבצע בדיקות שלאו דווקא מומלצות או הכרחיות. בשורות הבאות, נדבר על שתי בדיקות אקוטיות אשר כל אישה הרבה מומלץ ותבצע, בהתאם לזמנים המוגדרים עבורן. אז אם גם את בהריון או עומדת להיכנס להיריון, זהו בדיוק המאמר בשבילך וזה שיעשה סדר בבדיקות הסקירה.

הכל בדיקות סקירת המערכות

ישנן שתי בדיקות העונות לשם סקירת מערכות והן: סקירת מערכות מוקדמת ו- סקירת מערכות מאוחרת. להלן כל מה שאתן וגם אתם, צריכים לדעת על בדיקות אלו:

  • סקירת המערכות המוקדמת – סקירה זו נקראת מוקדמת שכן יש לבצע ראשונה, המועד המדויק המומלץ הוא בשבועות 14 ועד 16 להיריון. חשוב לדעת שניתן לבצע את הבדיקה גם קצת לפני השבוע ה- 14 בשילוב בדיקה נוספת שנקראת שקיפות עורפית. את הבדיקה נבצע בגישה נרתיקית ובמקרים מסויימים גם דרך הבטן. השוני מגיע בהתאם לראות של מבצע הבדיקה וגם התנהגות התינוק הקטן בבטן. במהלך הבדיקה, יסרקו האיברים של העובר, זאת במטרה לאתר ממצאים או מומים לא תקינים כבר בשלב המוקדם של ההיריון. מפאת התאריך המוקדם, לא התפתחו כל האיברים עדיין אך ניתן לאתר חלק ניכר מאוד מהמומים המולדים ולכן הבדיקה מומלצת מאוד. עוד יבדקו במהלך הסקירה: מיקום השליה, מדידת חלק מהאיברים וכמות מי השפיר. את הבדיקה ניתן לבצע באופן פרטי ובמימון של קופת החולים. שיעור זיהוי המומים הוא כ- 90% מהמומים הגדולים.
  • סקירת המערכות המאוחרת – מועד נכון לביצוע הבדיקה הוא בשבועות 20-23 להיריון ולא לפני השבוע ה 19 או אחרי השבוע 25. עצם קיומה של הבדיקה בסל הבריאות, מעיד על חשיבותה גם לאלו מכן אשר ביצעו את הסקירה המוקדמת, וזאת מהסיבה הפשוטה, שישנן מערכות המתפתחות בשלבים שלאחר הסקירה המוקדמת. את הבדיקה נבצע בגישה בטנית וגם כאן במקרים מסוימים בגישה נרתיקית. בסקירה יבדקו הפרמטרים הבאים: היקף הראש (HC), קוטר דו רקתי של הגולגולת (BPD), היקף הבטן (AC), אורך עצם ירך אחת (FL). בסקירה יש לציין את תוצאות המדידה והתאמתן לשבוע ההיריון.

לסיכום, ישנן שתי בדיקות שיש לבצע בהתאם לשבועות והן סקירת מערכות מוקדמת ו- סקירת מערכות מאוחרת. את הבדיקות יש לבצע בהתאם לשבועות המומלצים על מנת לאתר את המומים העלולים להיות קיימים.

קונדומים – הבחירה הנכונה

קונדום הוא אחד מאמצעי המניעה המוכרים והנמכרים ביותר. רוב הקונדומים עשויים מלטקס והמטרה שלהם היא למנוע מצב בו מתקיים מגע ישיר בין האיברים של האישה והגבר בעת קיום יחסי מין. נכון להיום אחת החברות המוכרות ביותר בתחום ייצור קונדומים היא דורקס. חברה זו מייצרת אמצעי הגנה מסוג זה כשמונים שנה ומדי תקופה היא מציגה מוצרים חדשים ומפתיעים, כמו למשל דורקס אקסטרה סייף.

 

הכירו את הקונדומים

קונדומים עשויים מגומי דקיק המולבש על קצה הפין כאשר הוא בזיקפה. לאחר פעולת השפיכה, נוזל הזרע נשאר בתוך הקונדום במקום בתוך הרחם, דבר שמוביל לכך שאין מגע בין נוזל הזרע לבין איברי האישה החיצוניים והפנימיים ולכן גם אין סיכון שמא האישה תיכנס להיריון או תידבק במחלות שונות המועברות בנוזל הזרע.  היתרונות של הקונדום באים לידי ביטוי בכך שלא צריך מרשם רופא על מנת לקנות אותו, הוא אמצעי המניעה החיצוני היחיד שמונע מצב של הדבקה במחלות מין והוא מגן מפני כניסה להיריון (ברוב המקרים באם המוצר אינו פגום) ואינו מחייב תוספת של אמצעים נוספים למטרה זו, כמו למשל נטילת הורמונים. בנוסף, אין שום תופעות לוואי בגין שימוש בקונדום.

שתי ידיים וקונדום על אצבע אחת

שתי ידיים וקונדום על אצבע אחת

 

חשוב לוודא שקונים חפיסת קונדומים של חברה ותיקה שידועה בכל הקשור אל אמינות ובטיחות המוצרים שלה, כמו למשל דורקס. תמיד חשוב לוודא שהמוצרים אותם מציעה החברה הם מוצרים אותם מייצרים מחומרי גלם איכותיים וכאלו שעוברים בקרת איכות קפדנית. בנוסף, חשוב לוודא שהחברה פועלת בהתאמה מלאה לתקנים הבינלאומיים שפורסמו בכל הקשור אל איכות מוצרים אלו. נכון להיום חברת 'דורקס' מציעה סוגים שונים של קונדומים בעובי, מרקם וגדלים שונים ומקפידה על פיתוח וייצור של קונדומים חדשים מדי תקופה, כמו למשל דורקס אקסטרה סייף, קונדום שמציע הגנה כפולה בהשוואה לקונדומים הדקים יותר. .

 

דבר נוסף אותו חשוב לקחת בחשבון הוא שימוש נכון בקונדום. שימון נכון בקונדום איכותי יבטיח שלא יהיה מצב בו הקונדום יקרע. טרם תחילת השימוש במוצר זה תמיד חשוב לוודא שהוא בתוקף, לפתוח אותו בזהירות, לגלגל אותו עד בסיס איבר המין הגברי ולוודא שהקצה שלו נשאר חסר אוויר וזאת על מנת שיהיה מקום לנוזל הזרע. בסיום המשגל, תמיד חשוב להוריד את הקונדום, לקשור אותו ולזרוק אותו לפח. תמיד יש לוודא שאחסון קופסאת הקונדומים יהיה במקום מוצל ויבש וזאת על מנת שהקונדומים יצליחו למלא את התפקיד לו הם מיועדים. בהצלחה.

 

איכות השינה והקשר שלה לאורח חיים בריא

איכות השינה שלכם היא חשובה וחיונית לבריאותכם וגם לתפקוד המיטבי במשך היום. למעשה, שינה איכותית ומספקת היא חלק משמעותי מאורח חיים בריא שכולנו מבקשים לאמץ. סביר להניח שאתם מתמודדים עם לחצים רבים ושונים – בעבודה, בחיי המשפחה וסביב הפרנסה. הלחצים הללו הם חלק ממסלול החיים בעידן המודרני, אבל חשוב לנהל אותם ולא לאפשר להם לפגוע בבריאותכם ובאיכות חייכם. אחד הצעדים הפשוטים ביותר להשגת איכות חיים טובה יותר ובריאות מרובה יותר הוא השקעה באיכות השינה.

השקעה פשוטה במוצרים כמו כרית אורטופדית, שמיכות קלות ונעימות, מזרון איכותי – ייתנו לכם תנאים טובים יותר לאיכות שינה גבוהה. לכך יש להוסיף חדר נעים, מאוורר, מסודר ומואר בצורה נכונה. את כל התנאים האלה לא קשה להשיג, ואין ספק שהרבה יותר קל לשפר את איכות השינה מאשר לשנות את התזונה או את רמת הכושר הגופני. הדרך הארוכה לחיים בריאים ומיטיבים יותר מתחילה בצעדים קטנים ואפשריים שיסייעו לכם להתחיל תהליך של שינוי מיטיב.

שיפור איכות השינה – צעד קטן וקל

כאשר אנחנו משקיעים באיכות השינה שלנו ושל בני משפחתנו, אנחנו משקיעים בבריאותנו לאורך זמן. מחקרים מראים קשרים ישירים ומובהקים בין איכות השינה לבין הישגים, בריאות כללית ועוד. למעשה, חוסר שינה עקבי קשור לסוגי תחלואה שונים. אם אתם קמים בבוקר ומרגישים תשישות – סימן שלא ישנתם מספיק או שאיכות השינה שלכם נמוכה. זה אינו מצב שצריך להשלים איתו. יש לשים לב גם לאיכות השינה של הילדים ושל בני המשפחה הקשישים – כל אדם בכל גיל זקוק לשינה מיטבית כדי לשמור על בריאותו ולתפקד היטב. בדקו את תנאי השינה בכל החדרים, נסו כרית אורטופדית איכותית והחליפו מזרון לפי הצורך.

כאשר אתם בוחרים את מוצרי השינה שלכם בחרו תוצרת כחול לבן – בחירה באיכות הגבוהה ביותר ובעידוד התעסוקה בישראל. וודאו שיש אחריות על המוצרים שאתם רוכשים. אל תתפשרו על פחות מהטוב ביותר כי המוצרים האלה ישמשו אתכם לאורך זמן. אין טעם לחסוך ולרכוש מוצרים נחותים שבסופו של דבר תאלצו להחליף אותם בעקבות בעיות שינה וכאבי גב. ההמלצה היא לישון לא פחות משבע שעות שינה בלילה. אורח החיים של רבים מאיתנו אינו מאפשר לנו לישון כפי שהיינו רוצים, כך שחשוב אפילו יותר לוודא שאיכות השינה היא מיטבית. במידה ודאגתם לתנאי שינה מיטביים ועדיין אינכם נהנים משינה איכותית מומלץ מאד להיבדק – שינה איכותית היא צורך אמיתי וחיוני של הגוף.

אימוני כושר אישיים – מתחילים לראות תוצאות

תכירו את אייל. צעיר תל אביבי בשנות ה-30 המוקדמות של חייו, אשר החל להתאמן בחדר הכושר השכונתי לפני כשנתיים. למרות שהקפיד על שלושה אימונים שבועיים, בתוצאות כמעט שלא הבחין. אייל כמעט שלא השיל ק"ג מיותרים ממשקלו, וגם בקטגוריית מסת השרירים שלו, לא חל שיפור קיצוני. בהמלצת חבר פנה אייל למאמן אישי, וכל השאר, כמו שאומרים, היסטוריה. בתוך חודשיים הבחין בשינוי קיצוני במראה גופו ובתחושת האנרגיה שלו. עשרות אלפי "איילים" ישנם בישראל, אנשים שעדיין לא מצאו את הנוסחה שתוכיח להם שהעבודה הקשה משתלמת. אימונים בחדר הכושר חשובים לבריאות האדם, אך הם רק חלק מתמהיל כולל, שאינו שלם ללא אימוני כושר אישיים ותפריט תזונתי נכון ומאוזן. אז אם גם אתם הבנתם שבלי מאמן כושר אישי אתם עושים רק חצי עבודה, הישארו עמנו.

 

אימוני כושר אישיים הגיעו לארץ לפני שנים אחדות, אך תפסו תאוצה של ממש בשנתיים – שלוש האחרונות. הצורך בהם נולד ממספר גורמים שיצרו תוצאה אחת – אנשים שמתאמנים באופן קבוע ולא רואים תוצאות. הגורמים הבולטים הם אימונים לא נכונים (תנועות לא נכונות באימונים אנאירוביים, תכנית מאמץ לא אפקטיבית באימונים אירוביים וכו'), אי התמדה לאורך זמן (מרבית המתאמנים בחדר הכושר מקפידים על הגעה במשך מספר חודשים. השאלה מה קורה אחרי זה…), "הנחות מאמץ" שיוצר המתאמן לעצמו (משקלים נמוכים, מהירות נמוכה, מעט זמן אירובי), תזונה לקויה (איך משביעים את הרעב שלאחר האימון? מה רצוי לאכול לפני?) ועוד.

 

איך לבחור מאמן כושר אישי?

מאמן כושר אישי הוא הרבה יותר מאדם המביט עליכם בזמן שאתם רצים בפארק וצועק עליכם "מהר יותר!". מאמן טוב הוא כזה הקשוב לצרכים שלכם, המתאים ל-כ-ם תכנית אימונים השונה מהתכנית אותה בנה למתאמן אחר, כזה המבין בתזונה, בחשיבות שלה ומסייע לכם ליצור תפריט נכון לאדם המתעמל באופן קבוע; וכן, הוא גם זה שמונע מכם להוריד את הרגל מהגז, שפוקד עליכם לסיים את סט 30 שכיבות הסמיכה ושבוחן את ההתקדמות והשיפור שלכם לאורך זמן.

 

בישראל מאמני כושר רבים העוסקים בתחום האימונים האישיים. בחרו מאמן מנוסה, מקצועי, שיודע להוביל אך בלי "להיות רודן" כלפי המתאמנים אצלו. אל תחפשו "אנשים נחמדים מדי", הם לא יובילו אתכם לתוצאות מהירות ולאורך זמן. כסף זה חשוב, אבל איכות חשובה יותר. זכרו זאת בבואכם לערוך "סקר שוק" בין המאמנים השונים. וזכרו, בסופו של דבר, ועם כל הכבוד למאמן, הבריאות שלכם בידיים שלכם. אז נא להתנהג בהתאם.

פעילות גופנית עם מאמן כושר אישי

שמירה על אורח חיים נכון היא, לרוב, ערובה לאיכות חיים גבוהה. תזונה נכונה ופעילות גופנית מתאימה שמתבצעת על בסיס קבוע שומרת על הגוף ומסייעת לתחזוקה נכונה שלו. שיפור בכושר הגופני הינו מפתח לחיים בריאים מבחינה גופנית אך גם נפשית, שכן, בריאות הנפש קשורה מאוד לבריאות הגוף והינה חלק בלתי נפרד ממנה. אנשים אשר מבצעים פעילות גופנית מדווחים גם על שיפור במצב הרוח וגם על שינה בריאה יותר, כך, שכל אחד חייב לעשות אימוני כושר בהתאם למצבו, צרכיו ויכולותיו.

אנשים רבים עסוקים בניהול חיים אינטנסיביים שנובעים מפעילות מאומצת בעבודה ובבית. בעלי משפחות מטפלים בילדיהם, ולעיתים, גם בהורים זקנים, והדברים הללו גוזלים משאבים רגשיים גדולים. יש צורך לפנות זמן לביצוע פעילות ספורטיבית ואחד הפתרונות המועדפים הינו אימון כושר אישי בהדרכת מאמן כושר אישי ובהשגחתו. פעילות כזאת מתבצעת על פי לוח זמנים שמתאים ללקוח, ויכולה להתבצע בכל מקום בו הוא יבחר. היתרון החשוב ביותר בשיטת אימונים כזאת היא המחויבות וההתחייבות לביצוע האימון.

התחייבות לאימון

ברגע שנקבע מועד אימון אז כל אחד מפנה את עצמו לכך. במקרים בהם יש החלטה כללית על אימוני כושר גופני אזי תמיד יש איזו שהיא סיבה לדחותם. ויש דוגמאות רבות. "אצא לריצה עוד מעט" –  אני אחרי ארוחה, אז אולי נדחה את האימון בחדר כושר למחר?" –  "צריך להקפיץ את הילד לחוג אז מחר אתאמן זמן כפול" אלו הן מקצת מהתירוצים לאי ביצוע שעת כושר גופני או לדחייתה. כאשר מאמן הכושר מגיע עם כל הציוד המתאים לפעילות הגופנית אזי כל הסיבות נדחקות הצידה. עם תחילת האימון הן נשכחות והמתאמן מתרכז בהוראות של המאמן האישי.

מאמן בונה תוכנית אימון כושר אישי מבוקרת שמתאימה למצב המתאמן. התכנית כוללת אימונים משולבים, אירוביים, ותרגילים לשרירי הגוף השונים. כל אחד יקבל גם תפריט תזונתי מתאים שהוכן על ידי תזונאי ספורט שמתמחים בתחום. האימונים נעשים מספר פעמים בשבוע והתוצאות מתחילות להגיע כבר לאחר פרק זמן סביר. כמובן, שמתאמן חדש יזכה לתכנית אימונים מובנית שהקושי בה מתגבר בהדרגה  בהתאם להתקדמותו. ניתן לערוך את האימון באוויר הפתוח ורבים מעדיפים זאת על אימון בחדר סגור או בבית. מאמן הכושר יגוון את התרגילים כך שכל השרירים בגוף יופעלו ויתחזקו. האימון האירובי ייעשה על פי קריטריונים ידועים ויביאו לתוצאות טובות.

הדרך אל החיוך המושלם

אחד הדברים הראשונים שאנחנו מציגים לעולם הוא החיוך שלנו. ככל שהחיוך יפה יותר הרושם הראשוני שנעביר יהיה נעים יותר. בעוד שבעבר נהגו לתפוס את מראה החיוך והשיניים כגזירת גורל שנולדים עמה, היום ידוע לכל שניתן לעשות הרבה מאד לשיפור מראה השיניים ויצירת חיוך מושלם. מעבר לבריאות השיניים וטיפולים שוטפים קיים עולם שלם של אסתטיקה דנטלית אשר כדאי להכירו באם אינכם מרוצים ממראה החיוך שלכם. טיפולי שיניים אסתטיים מתחילים בבדיקה והתייעצות עם מומחה לנושא. אין דרך אחת ונכונה עבור כל האנשים, וכשם שיש לכל אדם מראה יחיד ומיוחד, כך המסלול שלך אל החיוך המושלם ייחודי רק לך. לחיוך המושלם פרמטרים שונים ומדוקדקים, אבל בראש ובראשונה צריך להתייחס למצב השיניים שלך ולתפור את הטיפול סביבו.

מטפלים בהכל ומבטיחים חיוך מושלם

כאשר המטרה היא השגת חיוך צחור יותר ניתן לשקול טיפול של הלבנת שיניים. מדובר בטיפול פשוט, לא חודרני ויחסית אין מדובר בתהליך יקר. כאשר השיניים הצהיבו בעקבות עישון, חוסר טיפול או כל סיבה אחרת זהו פתרון אופטימאלי. ובכל זאת יש להיוועץ עם מומחה שכן במצב שבו יש כתרים ובהתאם לאיכות האמייל בשן יש להתאים את הטיפול כדי שלא ייגרם נזק אסתטי או חמור מכך.

השיניים שבורות, שחוקות או מרוחקות זו מזו? יתכן מאוד שהפתרון הנכון עבורכם הוא ציפוי חרסינה לשיניים אשר ישפר את החיוך שלכם מן הקצה אל הקצה. בניגוד לכתרי חרסינה אשר דורשים הסרת חומר שן רב למדי, הציפויים העדינים מונחים על השן ומעניקים שיפור דרמטי אך לא חודרני. ציפויים אלה מתאימים גם במצבים בהם לא ניתן להלבין את השן בעזרת טיפולי הלבנה רגילים. ניתן להשתמש בציפויים הללו בצורה מתוחכמת אפילו כתחליף ליישור שיניים. מראה החניכיים משפיע אף הוא על איכות החיוך שלכם ועל יופיו. חניכיים נסוגות, מודלקות, כהות, חשופות מדי – כל אלו ניתנים לטיפול ולשיפור בעולם רפואת האסתטיקה הדנטלית. מאליו יובן שמומחה לתחום מסוגל לעסוק גם בהשתלות שיניים, הוספת שיניים חסרות, הנחת כתרי חרסינה ובכל היבט של טיפולי השיניים אשר יובילו אותך אל החיוך המושלם שלך.

כאשר אתם בוחרים את המומחה אשר יבצע את טיפולי שיניים אסתטיים (ביניהם גם ציפוי חרסינה לשיניים) חשוב מאד לבחור ברופא מן השורה הראשונה. שיניים שטופלו בצורה רשלנית או חובבנית לא ייראו יפה לטווח הארוך. רופא מומחה ידע להתאים את הטיפול למצב הפרטני שלך, ולדאוג לבריאות השיניים תוך כדי שהוא מטפל במראה שלהן. בהקשר של רפואת שיניים דנטלית אל תתפשרו על פחות מהטוב ביותר.

גברים – משקמים את שיער הראש

גברים רבים שמים לב לכך ששערות ראשם מתמעטות ומראה השיער שלהם הופך דליל. גברים אלו בוודאי ישמחו לקרוא שכיום יש אפשרות לטפל בכל הקשור אל התקרחות גברית וזאת על ידי שיקום שיער הראש.

נסיגה בקו של השיער, מפרצים בצידי הראש, התקרחות בקדקוד הראש. כל אלו הם סימנים התחלתיים של התקרחות. בשלבים מאוחרים יותר התופעה בדרך כלל מתפשטת גם לאזורים אחרים בראש ובסופו של דבר רוב הגברים יצטרכו להגיע להחלטה האם הם יהיו מעוניינים לגלח את כל שיער ראשם, להשתמש בתוספות שיער, פיאות או לסדר את השיער הנותר על הראש בצורה כזו שהוא יפצה על החלקים הקיימים. אך האם אלו הן האפשרויות היחידות? התשובה היא לא. נכון לשנת 2015 יש פתרונות נוספים שעיקרם הוא שיקום שיער ראש, כמו למשל מכשיר מיוחד שעיקרו לשפר את זרימת הדם באותו אזור של ההתקרחות ולעודד את עיבוי עור הקרקפת.

התקרחות ושיקום
גברים רבים חווים נסיגה בקו השיער כבר בגיל מוקדם (בדרך כלל לאחר גיל ההתבגרות) וזאת משום רגישות מסוימת להורמון DHT הזכרי. ההורמון משפיע על הזקיקים של השיער והתוצאה היא היווצרות של זקיקים דקים מאוד עד להיעלמות מוחלטת של השיערה. בנוסף לסיבה זו יש גורמים נוספים שיכולים להוביל בסופו של דבר להתקרחות, כמו למשל רמת חלבון גבוהה על הקרקפת, אנמיה, בעיות עם הפעילות של בלוטת התריס, לחצים נפשיים וכמובן נטילה של תרופות מסוימות. נכון להיום גברים רבים משתמשים בפתרונות חיצוניים לשיפור המראה האסתטי במצב של התקרחות, כמו למשל פיאות, תוספות שיער והשתלת שיער ואילו גברים אחרים מנסים להאט את תהליך ההתקרחות ואף לעצור אותו וזאת על ידי נטילת תרופות שעיקר פעילותן היא לעצור את הורמון ה- DHT. לעומת זאת, יש גברים שבוחרים לעבור טיפול על ידי מכשיר מיוחד שעיקרו שיקום של השיער על ידי הגברה של זרימת הדם בגוף לקרקפת ונטרול של התהליך הניווני של זקיקי השיער שגורם לאותה התקרחות גברית. הטיפול באמצעות מכשיר זה נעשה מדי יום במשך מספר דקות.

לסיכום, נכון לשנת 2015 שיקום שיער לגברים הוא דבר אפשרי בהחלט. אם גם אתם שמים לב לתחילת תופעת התקרחות בחלק זה או אחר בראשכם, ההמלצה היא להתחיל מיידית טיפול זה או אחר ועל ידי כך להאט בצורה משמעותית את תהליך ההתקרחות ופעמים אף למנוע אותו לחלוטין.

 

אבקות חלבון כתוסף לבניית שרירים

איכות חיים נמדדת במספר דברים ואחד מהם הוא בנושא של תחזוקת גוף טובה. פעילות ספורטיבית רציפה תורמת רבות לכל אחד, והדבר ניכר בבריאות הגוף והנפש. אנשים אשר שומרים על דיאטה טובה ובריאה משתדלים לגוון אותה באמצעות תוספי מזון שונים שתורמים לגוף. מדובר, בין היתר, על אבקות חלבון שמסייעים רבות לבניית מסת שרירים ועיקר פעילותם היא בבניית הרקמות האנבוליות בהם. יש סוגים נוספים של תוספי מזון ורובם מסייעים לבריאות, תורמים למניעת מחלות, למניעת סיכונים לנגעים כרוניים שונים ועוד. אבקות חלבון תורמות גם לשיקום שרירים פגועים עקב פציעה, טראומה ועוד.

 

בניית שריר

גוף האדם הינו מערכת מורכבת מאוד כאשר לשרירים יש תפקיד קריטי בו. הם אחראים על הפעלת איברים וכל פגיעה חמורה בהן יכולה להוות סיכון גדול עד כדי מוות. החלבון הוא הגורם מספר אחד שבונה את השריר, ולכן, המינון הנכון חיוני לתפעולו הנכון. מרבית החלבון מגיע מהמזון השוטף, אולם, יש מקרים, בהם נדרשת תוספת לזאת שכבר מושגת באמצעותו. בעת פעילות ספורטיבית מואצת, בעת גדילה, בעת שיקום גוף ועוד יש צורך, לעיתים, בתוספת אבקת חלבון שמסייעת לגוף לסייע במצבים שונים. מערכות רפואיות ופרה רפואיות מסייעות בתחזוקת הגוף וצריכת תוספי מזון מומלצים, במקרים שונים, על ידם.

 

סוגי אבקות חלבון

יש מספר סוגים של אבקות חלבון ולכל אחד יש את היתרונות שלו. אבקת חלבון פופולארית ומומלצת הינה מי גבינה שיש בה אחוזים גבוהים של חלבון. בנוסף, היא מתמוססת מהר במחזור הדם והשפעתה מהירה. ספורטאים ואנשים הפעילים מאוד בפעילות ספורטיבית מואצת מעדיפים ליטול אותה לפני אימון, במהלכו, ולאחריו. אפשר ליטול אותה כשעה לפני האימון והשפעתה על השריר כבר תורגש. יש קזאין שהינו טוב מאוד אבל קצב ספיגתו בגוף איטי יותר. לכן, מומלץ לצרוך אותו לפני שינה ובעת מנוחה ואז האפקט שלו הוא היעיל ביותר.

 

איזון בכמויות

אבקת חלבון על בסיס סויה משלימה את סוגי האבקות, היא מיוצרת  ממזון מן הצומח, ונועדה לאנשים צמחוניים או טבעונים. מומלץ לכל אחד לצרוך כמות אבקת חלבון בהתאם לצרכיו כאשר הצורך הוא באיזון. כלומר: כמות החלבון הקיימת בשריר המאפשרת בנייה גבוהה, כאשר חסר  בחלבון מביא לתהליכי פירוק רקמת השריר. כעקרון, ניתן לצרוך כמויות גדולות של אבקות חלבון ותוספי תזונה אחרים, ועודף צריכה אינו גורם לתופעות בריאותיות כלשהן. כמובן, שההמלצה היא לא להגזים.

 

סוגים שונים

מומלץ לצרוך אבקות חלבון של יצרנים ידועים אשר מייצרים אותם על פי ידע מצטבר, ולאחר מחקרים בתחום. כל יצרן מהשורה הראשונה משקיעה רבות במחקר ותהליכי ייצור והמוצרים שלו נחשבים לאיכותיים מאוד. ניתן לרכוש תוספי מזון ואבקות חלבון בצורת נוזל, אבקה וטבליות. חשוב להזכיר כי הצריכה אינה צריכה לבוא על חשבון דיאטה מתאימה אלא כתוספת. כל זאת בדרך לגוף בריא וחיוני.

 

 

הסרת קעקועים – למה אנחנו באמת צריכים את זה?

אנחנו חיים בעידן שבו כולנו בעלי מודעות עצמית מאד גבוהה. מעבר למודעות העצמית שלנו, יש לנו מודעות גבוהה עוד יותר לטיפוח ואסתטיקה. אנחנו משקיעים בנראות שלנו אלפי שקלים בשנה. החל מקרם לפנים, דרך בגדים שמחמיאים לנו וכלה בטיפולים מעמיקים לעור למראה צעיר יותר. המסקנה היא שאנחנו מוכנים לשלם בשביל להרגיש טוב יותר עם עצמנו.

 

על מנת להרגיש טוב מבחוץ אנחנו צריכים להרגיש טוב מבפנים, ועל מנת להרגיש טוב מבפנים אנחנו צריכים לחוש שלמים עם עצמנו. רובנו עשינו דברים שאנחנו מתחרטים עליהם, אך לא תמיד יש באפשרותנו להחזיר את הגלגל אחורה. לשמחתנו, ישנם בחיים דברים שבאפשרתנו למחוק אותם ולהעלים להם כל זכר – כאלו הם בדיוק הקעקועים שעשינו בעבר ואנחנו מתחרטים עליהם בהווה.

 

הדרך אל השלום פנימי עוברת בהסרת קעקוע

החיים מלמדים אותנו לקחת אחריות על דברים שאנחנו עושים, ואכן, אנחנו מנחים עצמנו בחיים על פי הנחה זו. ישנו נתח לא מבוטל של בני נוער שעשו קעקועים בהיותם בגיל המרדנות ובדיקת הגבולות, וכיום, בחייהם הבוגרים הם חשים חרטה גדולה על שהם קיעקעו על גופם. המון פעמים קעקוע שאיננו שלמים איתו יכול להוות גורם מעכב וכזה אשר חוסם אותנו בחיים ומרגיש לנו כמועקה. לשמחתנו, ישנה דרך להסיר אותו והדרך הזו מובילה אותנו לשקט פנימי ושלמות.

 

השפעות מבחוץ חודרות גם פנימה

חלק מאיתנו עשינו את הקעקועים שלו על מנת לרצות אחרים ולזכות בחיבתם כלפי הקעקוע שלנו, אך לא כל דבר בחיים הופך קונצנזוס וקורה המון פעמים שהקעקוע אינו הופך להיות חביב הקהל ובעל הקעקוע מוצא עצמו מתוסכל ומפתח רגשות שליליים כלפיו. במצב כזה, בו ישנן תגובות לא טובות, מתפתחות תחושות לא נעימות של בעל הקעקוע אשר כל מבוקשו כעת הוא להסירו.

 

אין להמעיט בחשיבותו של הקעקוע

על פניו נדמה שמדובר רק בקעקוע, אך אסור לשכוח שמדובר על כתובת אשר מקועקעת על גופנו והופכת מוקד תשומת לב. בעת שאינכם שלמים עם שעשיתם, הסרת קעקועים הופכת דבר לגיטימי ואפשרי. באותה מידה שקעקוע יכול ללוות אתכם חיים שלמים בחיוך, הוא גם יכול להיות זיכרון לתקופה שאולי לא תרצו לזכור, ולכן הסרתו הופכת להיות דבר חיוני עבורכם ועבור המשך חייכם.